14-03-2024

Πρόγραμμα i-Access Μy Rights και αφορούσε τα δικαιώματα των παιδιών θυμάτων

«Στο πλαίσιο της αυτοαξιολόγησης της σχολικής μονάδας, (άξονας 5: σχέσεις σχολείου-οικογένειας), και μετά από πρόσκληση της κυρίας Μαυροματίδου Χαράς και των κυρίων Λούγαρη Βασιλείου  και Παπακωνσταντίνου Αποστόλη, στις κυρίες Παναγιώτα Κανελλοπούλου (Δικηγόρος , Διαμεσολαβήτρια και Συντονίστρια Προγραμμάτων Πρόσβασης στη Δικαιοσύνη της οργάνωσης Terre des hommes Hellas ), και Μαρία Βλαβιανού (Κοινωνιολόγος, Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας και Υπεύθυνη Διαχείρισης Προγραμμάτων Πρόσβασης στη Δικαιοσύνη της οργάνωσης Tdh Hellas),  πραγματοποιήθηκε στις 13/03/24 η δεύτερη από τις τρεις δίωρες δραστηριότητες που θα λάβουν χώρα στο σχολείο μας, στο Α1 τμήμα, στο πλαίσιο του προγράμματος i-Access Μy Rights και αφορούσε τα δικαιώματα των παιδιών θυμάτων, και την παρουσίαση του μοντέλου Barnahus, ή αλλιώς «Σπίτι του Παιδιού». Περιλάμβανε παρουσίαση σχετικά με την οδηγία της Ε.Ε. για τα δικαιώματα των θυμάτων, προβολή σύντομου βίντεο για τα Σπίτια του Παιδιού, καθώς και ένα παραμύθι για τα στερεότυπα, που προβλημάτισε και δυσκόλεψε τα παιδιά και προκάλεσε πολύ γέλιο!

Καθ’όλη τη διάρκεια της δράσης, τα παιδιά συμμετείχαν με ερωτήσεις, σχόλια και τις δικές τους απόψεις. Ανανεώσαμε το ραντεβού μας για την επόμενη επίσκεψη!»