Η Διευθύντρια και ο Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου μας σας εύχονται

Καλό Πάσχα και καλή Ανάσταση

Ακολουθούν video και οδηγίες για τους μαθητές στις Σύγχρονες τάξεις των καθηγητών:

Πως μπορώ να λύσω προβλήματα ήχου στο webex

Πως να αλλάξω το όνομα που μπαίνω στις  σύγχρονες τάξεις των καθηγητών (περίπτωση έχω στην επιφάνεια εργασίας το εικονίδιο cisco webex meetings)

Πως να αλλάξω το όνομα που μπαίνω στις  σύγχρονες τάξεις των καθηγητών (περίπτωση που δεν έχω στην επιφάνεια εργασίας το εικονίδιο cisco webex meetings)

Oδηγίες για την είσοδο των μαθητών στις σύγχρονες τάξεις των καθηγητών

Οδηγίες του υπουργείου  για μαθητές και την παρακολούθηση μαθημάτων μέσω τηλεφώνου, χωρίς σύνδεση στο Internet (εδώ)

Πληροφορίες για τους μαθητές σχετικά με την Τηλεκπαίδευση

Σύγχρονη (webex)

Οδηγίες για την επιβεβαίωση των μαθητών

Πρόσβαση στις σύγχρονες ηλεκτρονικές τάξεις με το webex

Πως μπορούμε να συνδεθούμε από τον υπολογιστή μας με το κινητό με σκοπό να συνδεθούμε στο internet χρησιμοποιώντας τα δεδομένα κινητής τηλεφωνίας. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΡΕΩΣΗ ΣΤΟ WEBEX

Πως μπορώ να λύσω προβλήματα ήχου στο webex

Ασύγχρονη (eclass)

Πρόσβαση στις ασύγχρονες ηλεκτρονικές τάξεις των καθηγητών (ιστοσελίδα: eclass.sch.gr) και πρόσβαση στο email του μαθητή

Για μαθητές που δεν θυμούνται ή δεν μπαίνουν στην ηλεκτρονική τάξη αλλά έχουν το username στο ΠΣΔ. Θα πρέπει να κάνουν ανάκτηση κωδικού δίνοντας το username

Πως μπορούμε να ανεβάσουμε εργασία μας στην ηλεκτρονική τάξη του καθηγητή μας

Γενικά

Δωρεάν πρόσβαση σε ψηφιακές πλατφόρμες για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση χωρίς χρέωση από κινητά δίκτυα τηλεφωνίας.

Video δημιουργίας pdf από φωτογραφίες κινητού (εφαρμογή στο smartphone)

Όλοι οι μαθητές να εισέρχονται στις ψηφιακές τάξεις των καθηγητών γράφοντας το Επώνυμο τους και μετά το Όνομα τους. πχ Παπαδόπουλος Ιωάννης.  Σε περίπτωση που έχετε κατεβάσει την εφαρμογή webex δείτε το αντίστοιχο video στο  (Πρόσβαση στις σύγχρονες ηλεκτρονικές τάξεις με το webex) για το τρόπο με τον οποίο θα αλλάξετε το όνομα σας.