30/3/24

Προληπτική παρέμβαση για το κάπνισμα

Την Τετάρτη 27 Μαρτίου 2024 επισκέφτηκε το σχολείο μας η κ. Χριστίνα Κορακιανίτη, ψυχολόγος της Ελληνικής Αντικαρκινικής Εταιρείας, και πραγματοποίησε προληπτική παρέμβαση για τον έλεγχο του καπνίσματος στους μαθητές της Α' Λυκείου του σχολείου μας. Δίνοντας έμφαση στην τοξικότητα και τις επιπτώσεις όλων των προϊόντων καπνού, στον ψυχισμό και τον ισορροπήμενο τρόπο ζωής, η κ. Κορακιανίτη ενθάρρυνε τους μαθητές μας να είναι σταθεροί σε υγιείς επιλογές για τον εαυτό τους, υιοθετώντας μη καπνιστική συμπεριφορά. Οι μαθητές συμμετείχαν ενεργά διατυπώνοντας απόψεις και απορίες σχετικά με την βλαβερή αυτή συνήθεια. Ευχαριστούμε θερμά  την κ. Κορακιανίτη και ευελπιστούμε να μας επισκεφτεί και πάλι στο μέλλον.