7/4/2024

Ιστορικός περιπατος στο Παλαιό Φάληρο

Σε συνεργασία με τις δημοτικές βιβλιοθήκες και το Μουσείο Σχολικής Ζωής το τμήμα Α1 πραγματοποίησε με επιτυχια  ιστορικό περιπατο στην παραλια του Π. Φαληρου. Με συνόδους -οργανωτές της δράσης την κα Κατζιλιερη και την κα Μαυροματιδου, στο πλαίσιο του προγραμματος "Λογοτεχνικό εργαστήρι  : επιστροφή " και συνεχίζοντας τα δίκτυα σχολείων,    ξεναγήσαμε ιστορικά το Α5 τμήμα του 2ου ΓΕΛ Π. Φαληρου στο δήμο μας. Την δράση παρακολουθησε και η κα Τρυφων από τον Δήμο Π. Φαληρου και τις δημοτικές βιβλιοθήκες. Στο τέλος παραδωσαμε το υλικό μας στην κα Τσετσικα από το 2ο ΓΕΛ Π. Φαληρου για να το αξιοποιήσουν και εκείνοι. Είναι το δευτερο σχολείο,  μετά το 1ο ΓΕΛ Π. Φαληρου ,  που ξεναγησαμε φέτος... Έπεται συνέχεια της δράσης και περισσοτερες συνεργασίες με σχολεία της περιοχής ...