Το 3ο ΓΕΛ Παλαιού Φαλήρου συμμετέχει στο πρόγραμμα Erasmus+ Βασικής Δράσης 1/ ΚΑ1 με κωδικό αριθμό 2018-1- EL01-KA101-047160 και τίτλο
«Σχέδιο Δράσης για τη Διαχείριση του Ανθρώπινου Δυναμικού και την Προώθηση της Εκπαιδευτικής Αλλαγής στο Σχολείο της Ευρώπης του 2020». Το πρόγραμμα έχει διάρκεια ενός έτους (2018-2019) και κατά τη διάρκεια υλοποίησής του τέσσερεις καθηγητές του σχολείου μας επισκέφθηκαν την Αγγλία και τη Δημοκρατία της Τσεχίας όπου παρακολούθησαν ένα δομημένο κύκλο επιμορφωτικών σεμιναρίων σε θέματα εκπαιδευτικής πολιτικής και καινοτόμων μορφών διδασκαλίας στην τάξη. Υπεύθυνη του προγράμματος είναι η κα Ζέτα Μπόκολα και συμμετέχοντες καθηγητές ο κ. Ανδρέας Ρούσσος, η κα Γεωργία Αγγελοπούλου και η κα Τριάς Κανελλέα. Για περισσότερες πληροφορίες εδώ.