7/4/2023

4 ΑΠΡΙΛΙΟΥ: ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΦΙΛΟΖΩΙΑΣ

Με χαρά πληροφορηθήκαμε ότι η 4η Απριλίου Παγκόσμια ημέρα αδέσποτων ζώων, ορίζεται από φέτος και καθιερώνεται ως πανελλήνια σχολική ημέρα φιλοζωιας καθε σχολικού έτους. Η ημέρα αυτή, επίσης, είναι αφιερωμένη  στην υλοποίηση δράσεων ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης των μαθητών /-τριών με έμφαση στην ευημερία και στην καλλιέργεια της ενσυναίσθησης για κάθε ζωντανό ον.

Πως θα μπορούσαμε να αφήσουμε αυτή την ημέρα ανεκμετάλλευτη;

Η μαθητική φιλοζωική ομάδα "Γαβ you" του 3ου ΓΕΛ Παλαιού Φαλήρου οργάνωσε και υλοποίησε εκδήλωση με στόχο τη διαμόρφωση κουλτούρας εθελοντισμού και φιλοζωίας  στα σχολεία. Σημασία έχει να καταλάβουμε ότι δεν είμαστε μόνοι μας στον κόσμο. Ότι τα ζώα έχουν δικαιώματα. Ότι έχουμε καθήκον να τα προστατεύουμε και να τα φροντίζουμε.Είναι πολύ σημαντικό η φιλοζωία να ενταχθεί στο εκπαιδευτικό σύστημα. Πιστεύουμε  ότι θα αποτελέσει το φάρμακο στην αντιμετώπιση της αρρώστιας της βίας αλλά του σχολικού εκφοβισμού που ταλανίζει τους εφήβους στις μέρες μας.

Φέτος με την ομάδα  μας "Γαβ γιου" δημιουργήσαμε δίκτυο σχολείων. Ειδικότερα στην ομάδα μας εντάχθηκαν μαθήτριες και μαθητές από όλα τα γυμνάσια και λύκεια του Π.Φαληρου ·Δηλαδή 4 λύκεια και 5 γυμνάσια .

Προσδοκούμε μέσα από την υλοποίηση δράσεων φιλοζωίας, να ευαισθητοποιήσουμε και να ενημερώσουμε τον μαθητικό πληθυσμό του Παλαιού Φαλήρου για τους κανόνες ευζωίας και προστασίας των αδέσποτων ζώων.

Ας μην ξεχνάμε ότι: Η φιλοζωία αντιπροσωπεύει την ποιότητα και το επίπεδο του πολιτισμού μιας χώρας. Τα ζώα δεν είναι απορρίμματα, δεν είναι διασκεδαστές, δεν είναι σκλάβοι μας, είναι ψυχές με πλούσιο συναισθηματικό κόσμο.

Υπεύθυνη δράσης: Ζέτα Μπόκολα, ΠΕ02, MSC

Εκλεκτοί καλεσμένοι μας:

Από τον Δήμο Παλαιού Φαλήρου

• Ο Δήμαρχος Παλαιού Φαλήρου, Γιάννης Φωστηρόπουλος
  • Ο Αντιδήμαρχος Παιδείας, Χαράλαμπος Παπακωστόπουλος
  • Ο Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου, Κωνσταντίνος Δαυλός
  • Ο Υπεύθυνος των Κοινωνικών Δομών, Μιχάλης Μιχαηλίδης

Από το ΥΠΑΙΘΑ

• Ο Προϊστάμενος της Διεύθυνσης Σπουδών, Προγραμμάτων και Οργάνωσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ΥΠΑΙΘΑ, Ανδρέας Νιγιάννης
  • Ο Προϊστάμενος της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δ΄ Αθήνας, Λεωνίδας Μάντζος

Κτηνίατρος - Σωματεία- Εκπαιδευτές σκύλων

• Ο κτηνίατρος & Πρόεδρος ΠΚΣ Αττικής, Νίκος Χρυσοβερίδης