Κατά το σχολικό έτος 2017-2018 και 2018-19 το σχολείο μας πραγματοποιεί στα πλαίσια των προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων το πρόγραμμα πολιτιστικής εκπαίδευσης: «ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ»

Τα πολιτιστικά προγράμματα είναι μία δημιουργική διαδικασία που έχει ως στόχο την προώθηση του πολιτισμού και την καλλιέργεια της αισθητικής μέσα από τη βιωματική μάθηση, την έρευνα και τη δημιουργία.

Αρχικός στόχος του προγράμματος ήταν η μεταμόρφωση μιας μικρής αίθουσας του σχολείου σε χώρο προσωπικής έκφρασης και δράσης, προάγοντας τη μάθηση, προσφέροντας νέα ερεθίσματα και ένα διαφορετικό τρόπο δουλειάς – περισσότερο βιωματικό- που θα οδηγήσει σε νέους προβληματισμούς και σκέψεις. Η επιτυχής υλοποίηση του στόχου μας κατά το σχολικό έτος 2017- 18 μας έδωσε δύναμη να συνεχίσουμε το πρόγραμμά μας και για τη φετινή χρονιά. Το πρόγραμμα παρακολουθούν 21 μαθητές της Β΄ τάξης.

Συντονίστρια του προγράμματος: Μπόκολα Γεωργία (ΠΕ02).

Υπεύθυνες καθηγήτριες: Αγγελοπούλου Γεωργία (ΠΕ02), Κανελλέα Τριάς (ΠΕ02)